Çok yemek yapma / mutfak meraklısı değilimdir ama babadan et ve et ürünlerini güzel pişirmeye karşı bir ilgim var. Buna mangal kültürünün ev ortamına yansımış hali diyebiliriz sanırım :p

Karadenizlilikte olduğundan balık ayrı bir değerlidir benim için. Özellikle egeye geldikten sonra tanıştığım çipurayı nasıl güzel ve lezzetli pişirebilirim diye bir çok tarif denedim. Biraz sağdan, biraz soldan topladığım bilgiler ile her zaman güzel sonuçlar veren bu tarifi de buradan paylaşmak istedim.

Çipuranın bile kültür ve deniz çipura diye ayrıldığı şu ortamda kilosuna 30 TL den fazla vermiyorsanız muhtemel o kültür çipuradır. Kipa’daki pınar kültür çipuraları keseme uygun hem de lezzetli olduğu için ben balığı oradan alıyorum. Tabi hiç bir balık kendi tuttuğunuz kadar lezzetli olmuyor ama her zamanda çipura oltaya gelmiyor.

Ufak bir bilgiyi de burada paylaşayım. Büyüklerimizin verdiği bilgiye göre  boydan ve şekilden de fark edilebilecek kültür/deniz çipura farkı alyanağından da çok rahat şekilde tespit edilebilir. Kültür çipuraları mümkün mertebe hızlı bir şekilde büyütüldüğünden yanaklarındaki allık belirsiz ve soluk oluyor. Ama deniz çipurasının yanağındaki allık parım-parım parlıyor ! Ayrıca kültür çipurası kalın pullu olurken deniz çipurasının çok daha ince pullu oluyor. Sırtını kazıdığınızda neredeyse pul bile göremiyorsunuz ! Bu bilgiler aklınızın bir köşesinde bulunsun. Neyse gelelim tarife;

Malzemeler;
2 adet çipura
1 Domate
1 Soğan
1 Sarımsak
1 Limon
4 yaprak Defne yaprağı
Maydanoz
Zeytinyağı
Karabiber
Tuz (mümkünse deniz tuzu)

Balıkları güzelce temizlemek ile işe başlanmalı. Üst, alt ve yan yüzgeçler bıçakla kesilmeli. (Kafasını kesmiyorsunuz ! Piştikten sonra yanağının altındaki bulacağınız ilik kıvamındaki etinin tadı ayrı bir güzeldir çünkü) Özellikle karın içi temizlenirken en içte siyah bir leke bulacaksınız. O siyah leke bıçakla kazınmak suretiyle tamamen temizlenmeli ! (Temizlenmiş alsanız bile bu siyahlığa dikkat edin. Genelde atlanıyor) Temizlenen balık hafif tuzlanarak suyunu salması için bir kenara alınmalı.

Borcam içerisine alüminyum folyo serilir, içerisine dometes, soğan yuvarlak şekilde kesilmek suretiyle koyulur, sonra balıklar üzerlerine konulur. Balıkların arasına ve üstüne sarımsak, defne yaprağı, maydonuz, limon dağıtılır, karabiber serpiştirilir. Sol olarak üzerine zeytin yağı gezdirilir.

Alüminyum folyo kapatılıp, üzerinden 3-4 yerine bıcak ucu ile delik açılarak 220 dereceye önceden ısıtılmış fırında 30 dakika pişilir. Sonra alüminyum folyonun üstü açılır ve üstü açık 5-10 dakika daha fırında pişirilir.

Lokum gibi balık ! Parçalamadan servis tabağına alınıp, sıcak sıcak servis yapılması önemle rica edilir.

Afiyet olsun.