Yazının ana teması; panda kullanmanın ne kadar tehlikeli ve sakıncalı olduğu yönündedir ! Yani bir güvenlik yazılımı nasıl bu kadar dandik olur, anlamak mümkün değil !

Windows 7 açılış partisinde panda bu yazılımın bir yıllık lisansını ücretsiz dağıttı. O zamanlarda avira antivir’in lisansı bitmek üzereydi. Lisanslı yazılım olsun, güncellemede sorun yaşamayalım, panda ile yoluma devam edeyim dedim. Demez olaydım !

Arkadaş iş yerindeki bilgisayarıma internet kafeden getirdiği USB yi takmış. Ondan oyun filan istemiştim. Neyse. USB içerisinden onlinegame spy tarzı bir trojen mevcutmuş. Panda akıllısının trojenden haberi yok ! Olabilir ! Çok açık söylüyorum OLABİLİR ! Zaten dandikliğinin nedeni bu değil ! Sisteme bulaştı ve world of warcraft hesabımın şifresinin çalışmasına neden. Blizzard e posta gönderdi “senin hesap nanaylarda” diye. Neyse blizzard hesabı suspended yaptı, bıraktı. 10 gündür de onu bekliyorum. O ayrı bir konu.

Malware anti-malware. Hemen taradım, trojen sistemde. Malware sorunsuz temizledi sağolsun. Yaktın beni panda dedim. Güncelsin ama trojeni tanımıyorsun ! Dosyayı panda merkeze gönder diye bir seçenekte var. Dedim trojen yenidir, tanımadı herhalde. Merkeze göndereyim sisteme eklesinler. Aradan 1 hafta geçti. Yine şirket içindeki bir fotoğraf makinasını içerisinde aynı trojen ! Makinayı taktım, belleği içerisine girdim. Gizli dosyaları göster açık olduğu için trojenin .exe sini gördüm. Hatta Panda da gördü ve “zararlı yazılım” olarak algıladı. Ama birden dosyalar görünmez oldu. Geçmiş olsun trojen sisteme bulaştı !

Yani bu nasıl bir güvenlik programıdır ki geçtim güncel halde trojeni tanımamasını “zararlı yazılım” olarak algıladığın bir trojeni bile sisteme bulaşmasına engel olamıyor ! Trojeni yine malware anti-malware ile temizledim ve pandaya “yar saçların lüle lüle, hadi sana güle güle” edalarıyla uninstall ettim. Birde utanmadan  kaldırırken “düşüncenizi bizimle paylaşın” yazmışlar. O sinirle oraya neler yazdığımı tahmin etmek zor değil !

Peşi sıra hemen ESET NOD32 kurdum ve test amaçlı trojenli fotoğraf makinasını tekrar takdım. ESET canavar gibi dosyaları buldu ve direkt temizledi !

Bu hikayeden ne çıkarıyoruz ? Kargadan dost, Pandadan post olmaz :)